Contact us @ +91-172-2589-605, 6030 or principalapschm@yahoo.co.in

School Timings

Monday - Saturday 07:20 AM - 01:40 PM

SPORTS

Inter School District Level Competitions

Date & Venue

Competition  

Position

Participants

5 Aug. 2017

Gov. Sr. Sec. School

Sec. 7, Panchkula

Inter School District Level

Hockey

Under- 19 Boys

 

First

M.D.Mainul Hoque XIA, Kanchan

Rana XIA, Ranjit Singh XIF, Sahil KumarXIF, Abhishek Patail XIB, Amit Kumar XIF, Gaurav Kumar XI, Dinesh Kumar XI,   Arpan Pal XIF, Sonam Wangail XIE, Amit Kumar XI, Sahil Yadav XIF, Udit Divanshu XI, Pranav Bhanoari XIF, Jagdeep Singh XI, Anand Narayan  Singh XIE

9 Aug. 2017

St. Vivekananda School

Panchkula

Inter School District Level

Football

Under-14 Boys

 

First

Mayank Chauhan VIID, Sujal Kumar VIIID, Rahul Singh Khati VIIIA, Abhishek Singh Negi VIIIA, Santosh Singh Negi VIIID, Shahil Singh Negi VIIIB, Divyanshu Bhatt VIIG, Kapil Karki VIIA, Shitaljit Kangujam VIID, Dhannanjay Meena VIIIB, Ravi Shankar Kumar VIC, Vaibhav Shah VIIIB, Navrang Raghav VIIC,  Kshitij Rathee VIIIA, Sachin Bisht VIIID, Rishabh Kumar VIIID, Chandra Pratap VIIIE, Satyam Singh Rawat VIIG

9 Aug,2017

St. Vivekananda School

Panchkula

Inter School District Level

Football

Under-17 Boys

First

Navjot Singh IXF, Divyansh IXA, Akhil Negi IXA, Vishal Rawat IXA, Mohit Rana IXF, Sanjay Singh XE, Karan Sharma XE, Prateek Choube IXE, Aryan Bhartola IXF, Aman Kumar IXG, Chandan Singh IXB, Ankush Kumar IXB, Rahul Kumar XD, Navdeep VIIIE

9 Aug, 2017

Tau Devi Lal Stadium

Panchkula

Inter School District Level

Handball

Under-19 Boys

 

First

Anchal Rana XIIE, Munish Kumar XIIE, Pritish Kumar XIC, Amandeep Singh XIF, Lovish XID, Abhishek Mishra XIB, Rohit Yadav IXC, Suraj Singh IXE, Diljot XIIE

9 Aug, 2017

Tau Devi Lal Stadium

Panchkula

Inter School District Level

Handball

Under-17 Boys

 

Second

Dipanshu IXB, Amit IXF, Rahul Sheoran IXG, Abhishek Manhas IXE,Nishant Khantia IXC, Aman Kanwar IXC, Yash Kumar XF, Lovepreet Singh IXG, Sukhjiwanjit Singh IXC

9 Aug, 2017

St. Soldier Sr. Sec. School

Sec-16, Panchkula

 

Inter School District Level

Basketball

Under-19 Boys

First

Armaan Sidhu XIIB, Ankit Kumar XIIB, Lakshay Thakur XIE, Pankaj Kumar XIIB, Prabhdeep Singh XIF, Aayan Malhotra XID, Shivanshu X, Kulpreet Singh XIF, Arpan Singh IX, Prem Barak XIIA, Anupam Kumar Dubey XIF

10 Aug, 2017

School

Panchkula

Inter School District Level

Handball

Under-19 Girls

 

First

Shivani Yadav XIID, Sony Rawat XIID, Vinakshi Chib XIE, Pardeep Kaur XIE, Mehak Chaudhary XIE, Akshita Thakur XIE, Akshita Sharma XIF, Rhea Sunny XIE, Parminder Kaur XF, Nitu Rawat XF,  Ritu Jakhar XF

10 Aug, 2017

Tau Devi Lal Stadium

Sec – 3, Panchkula

Inter School District Level

Handball

Under-17 Girls

 

Second

Simran Kumari IXF, Meghna Dadhwal X, Nikita Bisht X, Gunjan Gusain X, Ananya Roshyan X, Nikita X, Anjali IXC, Gunjan Kumari IXB, Jasneet Kaur IX, Mansi Gopal Rajure IXB

11 Aug. to 12 Aug. 2017

St. Vivekananda School

Panchkula

Inter School District Level

Football

Under-19 Boys

First

Aaditya V.S.R. XIA, Pulkit Koundal XI, Hritik Lohia XI, Baljinder Kumar XIF, Manshubham Rai XIF, Suraj XI, Ankur Bisht XIF, Kamal Singh XIB,  Deepak Negi XIF, Aryan Sharma VIII, Aman Singh XIIE, Prikshit Lohan XI, Ritik Pandey X, Rajat Shah X, Dinesh C. Joshi XIIE

18 Aug, 2017

Tau Devi Lal Stadium

Sec – 3, Panchkula

Inter School District Level

Badminton

Under-19 Boys

First

Aarnav Tripath XIID, Abhishek Mishra XIB, Avantik Chaudhary XIIA, Satish Upadhayay XIIA

19 Aug, 2017

Tau Devi Lal Stadium

Sec – 3, Panchkula

Inter School District Level

Badminton

Under-19 Girls

First

Mehak Vinayak XID, Seerat Kaur Gill XA, Mehul Singh VIIIA

19 Aug, 2017

Tau Devi Lal Stadium

Sec – 3, Panchkula

Inter School District Level

Badminton

Under-19 Boys

First

Akshat Johar X, Harsh Sharma IX, Dev Rohil IXA, Abhimanyu Goyal VIII, Pranay Kaushik IXA

Athletics   Under-17&19 Boys & Girls

Event

Medal

Participant

Qualified For Haryana State

800m

Gold

Ranjit Singh XIIE

Yes

1500m

Gold

Anand Vijay XE

Yes

800m

Silver

Aniket Sharma XC

Yes

100m

Bronze

Sayantan Ghosh XC

-

200m

Bronze

Arjun J XC

-

Long Jump

Gold

Mankirat Singh XIIE

Yes

Short Put

Silver

Vikram Mehta XIID

Yes

100m, 200m

Silver

Ranjit Singh XIF

Yes

Short Put

Gold

Shivani Yadav XIID

Yes

Boxing

Bronze

Jyoti Kumari XIIF

-

Nabha Horse Show

Silver

Ankit Kumar IXB

Yes

 

District Level Swimming Competition (Organized by Haryana Education Department)

30 Aug, 2017, Brilliance World School, Sec-12, Panchkula

Event

Medal

Participant

Qualified For State Level

50m Back, 50m Butterfly,100 m Black

Under- 19 Girls

Gold

Dhwani XIE

Yes

50m F

Under- 14 Boys

Gold

Anish Raj VIII

Yes

50m F

Under- 17 Boys

50m Breast Stroke, 100m Breast stroke

Gold

 

Silver

S. A. Fajan IX

Yes

50m F

Under- 19

50m Back Stroke

50m Breast Stroke

Silver

 

Gold

Gold

Aryaman XIA

Yes

100m F, 200m F, 100m Butterfly

19 Boys

Gold

Prem Barak XII

Yes

100m Breast Stroke & 50m Breast Stroke

Under-14 Boys

Gold

Himanshu VI

Yes

50m Breast Stroke

Under-14 Boys

Silver

Jayant VIII

Yes

CBSE Cluster XVIII: 2017

November 2017, S.D. School, Sec. 32, Chandigarh

Event

Medal

Participant

Qualified For Nationals

800m & 5000m

Under-19 Boys

1 Gold & 1 Silver

Ranjit Singh XIIE

Yes

1500m & 3000m

Under-17 Boys

Gold

Anand Vijay XE

Yes

4x400 Relay Race

Under-19 Boys

Silver

Ranjit Singh XIIE, Ranjit Singh XIF,  Anand Vijay XE,  Deven Tanwar X

Yes

200m

Under-19 Boys  

Silver

Ranjit Singh XIF

Yes

Taekwondo

Under-14 25 kg Boys

Silver

Yashwant Singh VI G

Yes

Rashtriya Ekta Mini Marathon 2018

14 Jan, 2018, Raina Stadium, Chandimandir Cantt

Event

Position

Participants

Prize

5 Km Race

First

Anand Vijay XA

Hero NXT Cycle

Second

Ayush Yadav XA

Reebok Shoes

Third

Talwinder Singh XA

Samsonite Bag

 

 

 

 

10 Km Race

First

Ranjit Singh XIIE

Kross Cycle

Second

Arjun XC

Cricket Kit